A screen is placed 1.10 m behind a single slit. Thecentral maximum in the result
ID: 1675708 • Letter: A
Question
A screen is placed 1.10 m behind a single slit. Thecentral maximum in the resulting diffraction pattern on the screenis 1.80 cm wide-that is, the two first-order diffractionminima are separated by 1.80 cm. What is the distance between the two second-orderminima? y2 =______ cm A screen is placed 1.10 m behind a single slit. Thecentral maximum in the resulting diffraction pattern on the screenis 1.80 cm wide-that is, the two first-order diffractionminima are separated by 1.80 cm. What is the distance between the two second-orderminima? y2 =______ cmExplanation / Answer
we have condition for diffraction minima sin=k*/b k=1 centre maxima 1.8cm =/b*L L=1.1 m k=2 => x=2/b*L= 3.6 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.