A road slopes upward so that it climbs 1.0m for each 12m ofdistance along the ro
ID: 1675443 • Letter: A
Question
A road slopes upward so that it climbs 1.0m for each 12m ofdistance along the road. A car whose weight is 10kN moves upthe road at a constant speed of 24m/s. Find the minimum powerrequired by the engine to maintain this speed up the incline. Thank you A road slopes upward so that it climbs 1.0m for each 12m ofdistance along the road. A car whose weight is 10kN moves upthe road at a constant speed of 24m/s. Find the minimum powerrequired by the engine to maintain this speed up the incline. Thank youExplanation / Answer
The angle made by the slope istan = (1/12) or = tan-1(1/12) = 4.7o The forces acting on the car in the x and y directionsare Fx = w * sin ------------(1) and Fy = n + (-w * cos) =0 or n = w * cos ------------(2) From equation (1) we get m * ax = mg * sin or ax = g * sin where g = 9.8 m/s2 The time required for the car to climb up the slope is t = (v/ax) = (v/g * sin) The kinetic energy of the car as it climbs up the slopeis K = (1/2)mv2 where m = (w/g),w = 10 kN = 10 * 103 N The minimum power required by the engine to maintain thisspeed up the incline is P = (K/t) Thank you where m = (w/g),w = 10 kN = 10 * 103 N The minimum power required by the engine to maintain thisspeed up the incline is P = (K/t) Thank you
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.