Schaum\'s HW problem: I have the answer but can\'t figure outhow to get it. Q: W
ID: 1675279 • Letter: S
Question
Schaum's HW problem: I have the answer but can't figure outhow to get it. Q: What should be the resistance of a heating coil whichwill be used to raise the temperature of 500 g of water from 28 degrees C to the boiling point in 2.0minutes, assuming that 25 % of the heat is lost? The heateroperates on a 110-V line. Answer should be 7.2. Q: What should be the resistance of a heating coil whichwill be used to raise the temperature of 500 g of water from 28 degrees C to the boiling point in 2.0minutes, assuming that 25 % of the heat is lost? The heateroperates on a 110-V line. Answer should be 7.2.Explanation / Answer
the resistance of a heating coil R 25 % of the heat is lost => 75% is useful 0.75*U2/R*2*60=0.5*4180*(100-28) specific heat capacity of water =4180 J/kgK U=110 V =>R=7.2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.