Answer the following. (a) An atom initially in an energy level with E = -8.85 eV
ID: 1675257 • Letter: A
Question
Answer the following. (a) An atom initially in an energy level withE = -8.85 eV absorbs a photonthat has wavelength 738 nm. What is theinternal energy of the atom after it absorbs the photon?1 eV
(b) An atom initially in an energy level with E =-1.23 eV emits a photon that haswavelength 360 nm. What is the internalenergy of the atom after it emits the photon?
2 eV (a) An atom initially in an energy level withE = -8.85 eV absorbs a photonthat has wavelength 738 nm. What is theinternal energy of the atom after it absorbs the photon?
1 eV
(b) An atom initially in an energy level with E =-1.23 eV emits a photon that haswavelength 360 nm. What is the internalenergy of the atom after it emits the photon?
2 eV
Explanation / Answer
(a)The energy of the absorbed photon isW = (hc/) where h = 6.63 * 10-34 J-s,c = 3 * 108m/s and = 738 nm = 738 * 10-9 m The internal energy of the atom after it absorbs the photonis U = E + W where E = -8.85 eV We know that 1 eV = 1.6 * 10-19 J or E = -8.85 * 1.6 * 10-19 J = 14.16 *10-19 J (b)The energy of the emitted photon is W = (hc/) where = 360 nm = 360 * 10-9 m The internal energy of the atom after it emits the photonis U = E - W where E = -1.23 eV = -1.23 * 1.6 * 10-19 J= -1.968 * 10-19 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.