Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A box of mass 10 kg sits on a cart with the usual low-frictionwheels. Someone pu

ID: 1674701 • Letter: A

Question

A box of mass 10 kg sits on a cart with the usual low-frictionwheels. Someone pushes it with a constant force of 20 N for 5seconds, but then loses contact with the box which heads into abrick wall. It takes much less than 5 seconds for the box tocome to a stop when it collides with the wall - suppose it takes0.1 seconds for the box to stop. Find the average force bythe wall on the box during that collision. I am confused about where to begin, don't know what to do withall of the information. A box of mass 10 kg sits on a cart with the usual low-frictionwheels. Someone pushes it with a constant force of 20 N for 5seconds, but then loses contact with the box which heads into abrick wall. It takes much less than 5 seconds for the box tocome to a stop when it collides with the wall - suppose it takes0.1 seconds for the box to stop. Find the average force bythe wall on the box during that collision. I am confused about where to begin, don't know what to do withall of the information.

Explanation / Answer

The problem must be divided in two parts, when the cart is pushedand when it stops. This problem also supposes that the mass of thecar is meaningless. Step 1: Analysis of the cart when is pushed. --------------------------- We have the information F = 20 N, t = 5 s , m = 10 kg andv0= 0 and we have the formula for impact and momentum Ft= mvf - mv0. (20 N)(5 s) = (10 kg)vf - (10kg)(0)    (Plugging the data in the formula) 100 N s = (10 kg)(vf) vf = 10 m/s Therefore the cart departs from a velocity of 10 m/s Step 2: Analysis of the cart when stops ------------------ Now we have t = 0.1 s, m= 10 kg, vo = 10 m/s (from thelast step) and vf = 0 m/s (the cart stops). Applying thesame formula we have, F(0.1 s) = (10 kg)(0 m/s) - (10 kg)(10 m/s)    (Plugging the data into the formula) 0.1 F = - 100 N-s     (Simplifying) F = - 1000 N (Solving for F) The force is negative because it stops the cart and goes againstmovement. So, the force required to stop the cart is 1000 N.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote