Suppose there are two transformers between yout house and the high-voltage trans
ID: 1674087 • Letter: S
Question
Suppose there are two transformers between yout house and the high-voltage transmission line that distributes the power. In addition, assume your house is the only one using electric power. At a substation the primary of a step-down transformer (turns ratio = 1:29) receives the voltage from the high-voltage transmission line. Because of your usage, a current of 48mA exists in the primary of this transformer. The secondary is connected to the primary of another step-down transformer (turns ratio 1:32) somewhere near your house, perhaps up on a telephone pole. The secondary of this transformer delivers a 240V emf to your house. How much power is your house using? Remember that the current and voltage given in this problem are rms values.Explanation / Answer
We assume that the transformers are 100% efficient...then: input voltage to second transformer = 32 * 240 = 7860 Volts . input voltage to first transformer = 29 * 7860 = 222720 Volts . Power used by your home = powerdelivered to first transformer = input current * inputvoltage = . = 0.048 amps * 222720 Volts = 10691Watts (that's quite a bit... you shouldturn off some lights)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.