Light of wavelength 460 nmis incident on a single, narrow slit. The diffraction
ID: 1674032 • Letter: L
Question
Light of wavelength 460 nmis incident on a single, narrow slit. The diffraction pattern isobserved on a screen 4.2 m away from the slit and the centralmaximum is 23 cm wide. What is the width of the slit? 2.3 x10-5 m 1.7 x10-5 m 2.2 x10-5 m 2.4 x10-5 m Light of wavelength 460 nmis incident on a single, narrow slit. The diffraction pattern isobserved on a screen 4.2 m away from the slit and the centralmaximum is 23 cm wide. What is the width of the slit? Question 5 answers 2.3 x10^-5 m 1.7 x10^-5 m 2.2 x10^-5 m 2.4 x10^-5 mExplanation / Answer
we have the central maximum 23 cm 0.23=2**L/d L=4.2 m =460 nm =>d=1.68*10-5mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.