A 500 turn solenoid with a length of 20 cmand a radius of 2.0 cm carries a curre
ID: 1673958 • Letter: A
Question
A 500 turn solenoid with a length of 20 cmand a radius of 2.0 cm carries a currentof 2.0 A. A second coil of four turns iswrapped tightly about this solenoid so that it can be considered tohave the same radius as the solenoid. Find the following when thecurrent in the solenoid increases to 6.0 Ain a period of 0.90 s. (a) the change in the magnetic flux through thecoil1T·m2
(b) the magnitude of the average induced emf in the coil
2 V (a) the change in the magnetic flux through thecoil
1T·m2
(b) the magnitude of the average induced emf in the coil
2 V
Explanation / Answer
a. Magnetic flux throughthe coil2 2 = 0* N1 * I1 * A * N2 /L = 4 * 10-7 * 500 * 6.0 * ( * 0.022)* 4 / 0.20 = 9.47*10-5 T- m2 Change influx = final flux - initialflux = 2- 0 = 9.47* 10-5 T-m2 b. Magnitudeon induced EMF E = / t = 9.47* 10-5 / 0.90 = 1.052* 10-4 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.