A string 40.0 cm long and fixed at both ends of a musicalinstrument oscillates i
ID: 1673828 • Letter: A
Question
A string 40.0 cm long and fixed at both ends of a musicalinstrument oscillates in its n= 1 mode. The speed of waves onthe string is 233m/s, and the speed of sound in air is 348m/s. a. What is the frequency of the emitted soundwave? b. What is its wavelength? A string 40.0 cm long and fixed at both ends of a musicalinstrument oscillates in its n= 1 mode. The speed of waves onthe string is 233m/s, and the speed of sound in air is 348m/s. a. What is the frequency of the emitted soundwave? b. What is its wavelength?Explanation / Answer
a ) Length of the string is L = 40.0cm = 0.4 m speed of the string is v = 233 m/s f = n v / 2 L = 1 * 233 m/s / 2 * 0.4 m = 291.25 Hz b ) wavelength = v /f = 348 m/s / 291.25 Hz = 1.19 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.