A fully charged capacitor with a voltage of 270 kV is discharged through a resis
ID: 1673353 • Letter: A
Question
A fully charged capacitor with a voltage of 270 kV is discharged through a resistor.(a) What is the voltage across the capacitor atthe end of four time constants? (b) At this time, what is the voltage acrossthe resistor?
I'm having a really tough time with this oneand feel that I know the material. Help would be mostappreciated and will rate lifesaver!
(a) What is the voltage across the capacitor atthe end of four time constants? (b) At this time, what is the voltage acrossthe resistor?
I'm having a really tough time with this oneand feel that I know the material. Help would be mostappreciated and will rate lifesaver!
Explanation / Answer
a. Voltage across capacitorduring discharge is V = V0* e-t/ Given fullvoltage V0 = 270* 103 V t = 4 * V = 270 *103 * e-4 / = 270* 103 * e-4 = 4.94 *103 V = 4.94 *103 V b. Since the resistor isnow in parallel to the capacitor same voltage appears across theresistor. VR = V = 4.94* 103 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.