A. Water is ejected from a garden hose of radius 1.07 cm at a speed of 5.31m/s.
ID: 1673144 • Letter: A
Question
A. Water is ejected from a garden hose of radius 1.07 cm at a speed of 5.31m/s. Find the flow rate through the hose.____________liter/s B. A hollow sphere made of leadfloats half submerged in water. Find the ratio of the thickness ofthe lead to the outer radius of thesphere.
_____________ A. Water is ejected from a garden hose of radius 1.07 cm at a speed of 5.31m/s. Find the flow rate through the hose.
____________liter/s B. A hollow sphere made of leadfloats half submerged in water. Find the ratio of the thickness ofthe lead to the outer radius of thesphere.
_____________
Explanation / Answer
a) r=1.07cm = .0107m area=r2=()(.01072)=3.60E-4 V=5.31 m/s FR= V=AV (5.31)(3.60E-4)=.0019116 1L=10-3M3= 1.91 Liter/s V=5.31 m/s FR= V=AV (5.31)(3.60E-4)=.0019116 1L=10-3M3= 1.91 Liter/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.