The angular momentum of a flywheel having a rotational inertiaof 0.240 kg m 2 ab
ID: 1673077 • Letter: T
Question
The angular momentum of a flywheel having a rotational inertiaof 0.240 kg m2 about its axisdecreases from 5.10 to 0.50 kg m2/s in 1.70s. What is the average torque acting on the flywheel aboutits central axis during this period? Assuming a uniform angular acceleration, through what anglewill the flywheel have turned? How much work was done on the wheel? What is the average power of theflywheel? The angular momentum of a flywheel having a rotational inertiaof 0.240 kg m2 about its axisdecreases from 5.10 to 0.50 kg m2/s in 1.70s. What is the average torque acting on the flywheel aboutits central axis during this period? Assuming a uniform angular acceleration, through what anglewill the flywheel have turned? How much work was done on the wheel? What is the average power of theflywheel?Explanation / Answer
[PM me if the answers are wrong and i'll try tocorrect them. The logic is correct, i may have calculated wrongly..] =dL/dt (where =torque, L=angular momentum) =(5.1-0.5)/1.7 =2.71Nm =I =0.65rad/s2 Li=Ii i=5.1/0.24 =21.25 rad/s =21.25*1.7 -1/2*0.65*1.72 (in the form ofS=ut+1/2at2) =35.19radians E=W=1/2I2 f=21.25 -0.65*1.7 =20.15 rad/s =1.1 rad/s W=0.5*0.25*1.12 =0.15J P=W/t =0.089W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.