A conductor bar ab of length 0.6 m is moving on two conductingrails with a speed
ID: 1672825 • Letter: A
Question
A conductor bar ab of length 0.6 m is moving on two conductingrails with a speed v = 3.6 m/s perpendicular to a uniform magneticfield of B=0.35 T. a.) find the electromotive force in the bar b.) the end point in a and b which has a higherpotential c.) the electric power consumed in the loop, where the totalresistance in the loop is 6.0 A conductor bar ab of length 0.6 m is moving on two conductingrails with a speed v = 3.6 m/s perpendicular to a uniform magneticfield of B=0.35 T. a.) find the electromotive force in the bar b.) the end point in a and b which has a higherpotential c.) the electric power consumed in the loop, where the totalresistance in the loop is 6.0Explanation / Answer
length of the conductor bar L = 0.6 m speed of rails v = 3.6 m/s magnitude of magnetic field B = 0.35 T electromotive force on the bar = B L v = 0.35 * 0.6 * 3.6 = 0.756 V Resistance in theloop R = 6 Current through the conductor I = / R = 0.756 / 6 = 0.126 A Power consumed in the loop P = I2 R = 0.126 2 * 6 = 0.095 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.