Sunlight enters a skylight with dimensions 1.84 m by 2.91 m. Theintensity of sun
ID: 1672767 • Letter: S
Question
Sunlight enters a skylight with dimensions 1.84 m by 2.91 m. Theintensity of sunlight is 1235W/m2. (a) Find the total solar energy incident on theskylight during a 1-hour interval if the sun's rays areperpendicular to the surface of the skylight.J
(b) Find the total solar energy incident on the skylight during a1-hour interval if the sun's rays are at an angle of 27.6° with the normal to the surface.
J (a) Find the total solar energy incident on theskylight during a 1-hour interval if the sun's rays areperpendicular to the surface of the skylight.
J
(b) Find the total solar energy incident on the skylight during a1-hour interval if the sun's rays are at an angle of 27.6° with the normal to the surface.
J
Explanation / Answer
Intensity I = 1235 W / m^ 2
Area A = 1.84 m * 2.91 m = 5.3544 m ^ 2
Power P = IA = 6612.684 W
i.e., energy per second E = 6612.684 J
(a). time t = 1 hr = 3600 s
Total solar energy incident E ‘ = 3600 * E = 23.8 *10 ^ 6 J
(b). the total solar energy incident on the skylightduring a 1-hour interval if the sun's rays are at an angle of27.6° with the normal to the surface E" = E ' cos 27.6 = 21.09 * 10 ^ 6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.