A magnetic field is perpendicular to the plane of a single-turncircular coil. Th
ID: 1672425 • Letter: A
Question
A magnetic field is perpendicular to the plane of a single-turncircular coil. The magnitude of the field is changing, so that anemf of 0.65 V and a current of3.1 A are induced in the coil. The wire isthe re-formed into a single-turn square coil, which is used in thesame magnetic field (again perpendicular to the plane of the coiland with a magnitude changing at the same rate). What emf andcurrent are induced in the square coil? emf 1 V current 2 AWhat formula is needed to solve for each?
Section 22.4 Faraday's Law ofElectromagnetic Induction emf 1 V current 2 A
Explanation / Answer
Induced emf E = A dB / dt0.65= A dB / dt Induced current I = E / R from tis resistance R = E / I = 0.65 / 3.1 = 0.2096ohm Side of the square a = A perimeter of square = 4A circumfeence of circle = 4A 2r = 4A radius r = 0.6366 A Area of circle A ' = r ^ 2 = 1.273 A So, Induced emf E ' = A ' dB / dt = 1.273 A dB / dt = 1.273 * 0.65 = 0.827 V Induced current I ' = E ' / R = 3.947 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.