A 230 N child is in a swing that isattached to ropes 2.10 m long. Findthe gravit
ID: 1671293 • Letter: A
Question
A 230 N child is in a swing that isattached to ropes 2.10 m long. Findthe gravitational potential energy of the child-Earth systemrelative to the child's lowest position at the following times. (a) when the ropes are horizontal1 J
(b) when the ropes make a 27.0° angle withthe vertical
2 J
(c) when the child is at the bottom of the circular arc
3 J (a) when the ropes are horizontal
1 J
(b) when the ropes make a 27.0° angle withthe vertical
2 J
(c) when the child is at the bottom of the circular arc
3 J
Explanation / Answer
a) W1 =P*L = 230*2.1 = 483 J b) W2 = P*h =P*L(1-cos(27)) = 52.64 J c) W3 = P*h' = P*0 = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.