The armature of an AC Generator is: A Rectagular Coil - 2.0 cm by 6.0 cm with 80
ID: 1671153 • Letter: T
Question
The armature of an AC Generator is: A Rectagular Coil - 2.0 cm by 6.0 cm with 80turnsIt is immersed in a Uniform Magnetic Field of 0.45T
IF the amplitude of the EMF in the Coil is 17.0 V
THEN, at what Angular Speed is the Armature rotating?
Please show all steps and observe significant figures
A Rectagular Coil - 2.0 cm by 6.0 cm with 80turns
It is immersed in a Uniform Magnetic Field of 0.45T
IF the amplitude of the EMF in the Coil is 17.0 V
THEN, at what Angular Speed is the Armature rotating?
Please show all steps and observe significant figures
Explanation / Answer
No.of truns N = 80
Area A = 2 cm * 6 cm = 12 cm ^ 2
= 12 * 10 ^ -4 m^ 2
Emf E = 17 V
Magnetic field B = 0.45 T
We know E = BANw
From this angular speed w = E / ( BAN)
= 393.51 rad / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.