A certain type of laser puts out light of known frequency. Thelight, however, oc
ID: 1671128 • Letter: A
Question
A certain type of laser puts out light of known frequency. Thelight, however, occurs as a series of short pulses, each lastingfrom a time to.a) How is the wavelength of the light related to its frequency?
b) How is the length (in meters) of each pulse related to the timeto?
c) A laser puts out a pulse of light that lasts for 2.7 x10-11 s. The frequency of the light is 5.2 x1014 Hz. How many wavelengths are there in onepulse?
d) The light enters a pool of water. Its frequency remains thesame, but the light slows down to a speed of 2.3 x 108m/s. How many wavelengths are there now in one pulse?
Explanation / Answer
a. Wavelength = speedof laser in medium / frequency = v/ f b. length ofpulse = speed * time L = v* t0 = 3.0* 108 * t0 = 3.0* 108 * t0 c. No. of wavelengths in apulse n = L/ = v* t0 / = f* t0 n = 5.2* 1014 * 2.7 * 10-11 = 1.404* 104 wavelengths = 1.404* 104 wavelengths d. n = f* t0 since frequency remains the same, no. ofwavelengths in one pulse will also be same. nwater = 1.404* 104 wavelengths since frequency remains the same, no. ofwavelengths in one pulse will also be same. nwater = 1.404* 104 wavelengthsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.