A cheetah can maintain its maximum speed of 100 km/hr for 30.0seconds. What mini
ID: 1670933 • Letter: A
Question
A cheetah can maintain its maximum speed of 100 km/hr for 30.0seconds. What minimum distance must a gazelle running 80.0 km/hr beahead of the cheetah to escape?
a. 100 m
b. 167 m
c. 70.0 m
d. 83.0 m
4. The distance of the Earth from the sun is 93 000 000miles. If there are 3.15 ´ 107 s in one year, findthe speed of the Earth in its orbit about the sun.
a. 9.28 miles/s
b. 18.6 miles/s
c. 27.9 miles/s
d. 37.2 miles/s
7. A rock is thrown straight up with an initial velocity of 19.6m/s. What time interval elapses between the rock’s beingthrown and its return to the original launch point? (Accelerationdue to gravity is 9.80 m/s2.)
a. 4.00 s
b. 5.00 s
c. 8.00 s
d. 10.0 s
Explanation / Answer
Maximum speed v =100 km / h = 100 * (5/18 ) m / s
= 27.777 m / s
Time t= 30 s
Speed of gazelle v ‘ = 80 km / h
= 80 * (5/ 18 ) m / s= 22.22222 m / s
Relative speed V = v – v ‘ = 5.55555 m / s
So, required distance S= Vt
= 166.666 m
~ 167 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.