On a frictionless, horizontal air table, puck A (with mass0.250 kg) is moving to
ID: 1670922 • Letter: O
Question
On a frictionless, horizontal air table, puck A (with mass0.250 kg) is moving toward puck B (with mass 0.310 kg), which is initially at rest. After thecollision, puck A has a velocity of 0.120 m/s to the left,and puck B has a velocity of 1.080 m/s to the right. (a) What was the speed of puck Abefore the collision?
m/s
(b) Calculate the change in the total kinetic energy of the systemthat occurs during the collision.
2 J
(a) What was the speed of puck Abefore the collision?
m/s
(b) Calculate the change in the total kinetic energy of the systemthat occurs during the collision.
2 J
Explanation / Answer
(a) According to conservation of momentum we have m1v1 + m2v2 = m1v1' + m2v2' 0.250 * v1 + 0 = 0.250 * 0.120 + 0.310 * 1.08 ==> v1 = 1.46 m/s (b) initial KE = 0.5m1v12 = 0.5 *0.250 *1.46 = 0.1824 J Final KE = 0.5 * [0.250 *0.120 * 0.120 + 0.310 * 1.08 * 1.08] = 0.182592 J Therefore change in KE = 0.182592 J - 0.1824 J = 0.000192 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.