A diverging lens with a focal length of -14 cm is placed10 cm to the right of a
ID: 1670827 • Letter: A
Question
A diverging lens with a focal length of -14 cm is placed10 cm to the right of a converging lenswith a focal length of 18 cm. An object is placed 31 cm to the left of the converging lens. (a) Where will the final image be located?1 cm left of the converging lens
(b) Where will the image be if the diverging lens is 34 cm from the converging lens?
2 cm right of the diverging lens (a) Where will the final image be located?
1 cm left of the converging lens
(b) Where will the image be if the diverging lens is 34 cm from the converging lens?
2 cm right of the diverging lens
Explanation / Answer
a) 1/f = 1/u +1/v
1/18 = 1/30 + 1/v
v = 45 cm
new object distance for diverging lens = 45-10 = 35 cm
1/f = 1/u + 1/v
1/-14 = 1/-35 + 1/v
v = -23.33 cm
so distance of image form converging lens = 23.333 - 10 = 13.33 cm (left)
b) if distance between mirrors = 37
new object distance for diverging lens = 45-37 = 8 cm
1/f = 1/u + 1/v
1/-14 = 1/-8 + 1/v
v = 18.667 cm
so final distance = 18.667 + 37 = 55.67 cm (right)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.