A sled and rider with a combined weight of 63 kg are at reston the top of a hill
ID: 1670580 • Letter: A
Question
A sled and rider with a combined weight of 63 kg are at reston the top of a hill 11 m high. a. What is their total ebergy at the top of thehill?----J b. Assuming there is no friction, what would the total energybe on sliding halfway down the hill?---- j A sled and rider with a combined weight of 63 kg are at reston the top of a hill 11 m high. a. What is their total ebergy at the top of thehill?----J b. Assuming there is no friction, what would the total energybe on sliding halfway down the hill?---- jExplanation / Answer
(a) E = mgh = 63 * 9.8 * 11 = 6791.4 J (b) E = 6791.4 / 2 = 3395.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.