Ok, here is the question: A person falls 107 feet onto a box. The box was crushe
ID: 1670485 • Letter: O
Question
Ok, here is the question:
A person falls 107 feet onto a box. The box was crushed18.7 inches. Answer the following:
a. What was the person's speed just before hitting the box? (I figured that one out. It is 25.28m/s)
b. What is the person's acceleration (m/s2) whilecrushing the box? Assume constant acceleration.
c. How long did it take (ms) for the person to come to a stopafter first contacting the box?
So I figured out a, but B & C I don't get. Accordingto the answer sheet, B is -673 and C is 37.6. I just don't know how those numbers were calculated.
I have three pages of notes where I have plugged numbers intodifferent Kinematic Equations for Motion of a Particle and usedother formulas, but nothing has given me the correct answer.
Any, help would be appreciated and I promise to rate the highestrating for a good explanation.
Thanks.
Explanation / Answer
(a) use final speed2 = 2 * acceleration * distance . v2 = 2 * 32 ft/s2 * 107 ft = 6848 ft2 /s2 . v = 6848 = 82.75 ft/sec = 25.3 m/s . (b) Use the same equation... . finalspeed2 = initial speed2 + 2 a d . 0 = 25.32 + 2 a * 0.475 (in meters) . a = - 673 m/s2 . (c) nowuse final speed = initial speed + at . 0 = 25.3 + -673 * t . t = 25.3 / 673 = 0.0376 s = 37.6 ms . (c) nowuse final speed = initial speed + at . 0 = 25.3 + -673 * t . t = 25.3 / 673 = 0.0376 s = 37.6 msRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.