Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electric utility company supplies a customer\'s house from themain power line

ID: 1670357 • Letter: A

Question

An electric utility company supplies a customer's house from themain power lines (120 V) with two copper wires, each of which is30.0 m long and has a resistance of0.118 per 300 m. (a) Find the potential difference at thecustomer's house for a load current of 110 A.
1 V

(b) For this load current, find the power delivered to thecustomer.
2 kW

(c) Find the rate at which internal energy is produced in thecopper wires.
3 W (a) Find the potential difference at thecustomer's house for a load current of 110 A.
1 V

(b) For this load current, find the power delivered to thecustomer.
2 kW

(c) Find the rate at which internal energy is produced in thecopper wires.
3 W

Explanation / Answer

a, V=V0-I*R V=120-(30*2*(0.118/300))*110=117.4 V b, P=V*I=117.4*110=12.9 kW c, P1=I^2*R=110^2*30*2*(0.118/300)=285.56 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote