A parallel plate capacitor has 1cm 2 plates that areseparated by 4.45 mm with ai
ID: 1670153 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has 1cm2 plates that areseparated by 4.45 mm with air between them. The permittivityof a vacumm is 8.85419*10-12. If a 6.2 V batteryis connected to this capacitor, how much energy does itstore? Answer in units of J. Any help would be appreciated.... I know that C=Q/V and thusdetermined U= AV2/2d... but I'm still getting itincorrect. Thanks! A parallel plate capacitor has 1cm2 plates that areseparated by 4.45 mm with air between them. The permittivityof a vacumm is 8.85419*10-12. If a 6.2 V batteryis connected to this capacitor, how much energy does itstore? Answer in units of J. Any help would be appreciated.... I know that C=Q/V and thusdetermined U= AV2/2d... but I'm still getting itincorrect. Thanks!Explanation / Answer
Area A = 1cm ^ 2 = 10 ^ -4 m^ 2 Separation d = 4.45 * 10 ^ -3 m The permittivity of a vacumm is =8.85419*10-12 C ^ 2/ N m^ 2. voltage V = 6.2 V energy stored E = ( 1/ 2) C V^2 where C = Capacitance = * A /d C = 1.988* 10 ^ -13 F Plug this values in E we get energy E = 3.822* 10 ^ -12 J E = 3.822 pJ The permittivity of a vacumm is =8.85419*10-12 C ^ 2/ N m^ 2. voltage V = 6.2 V energy stored E = ( 1/ 2) C V^2 where C = Capacitance = * A /d C = 1.988* 10 ^ -13 F Plug this values in E we get energy E = 3.822* 10 ^ -12 J E = 3.822 pJ energy stored E = ( 1/ 2) C V^2 where C = Capacitance = * A /d C = 1.988* 10 ^ -13 F C = 1.988* 10 ^ -13 F Plug this values in E we get energy E = 3.822* 10 ^ -12 J E = 3.822 pJ Plug this values in E we get energy E = 3.822* 10 ^ -12 J E = 3.822 pJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.