Suppose you are performing the downhill run ofthe experiment you did this week,
ID: 1670065 • Letter: S
Question
Suppose you are performing the downhill run ofthe experiment you did this week, what is the energy ratio(Ef/Ei) of a system on Ganymede that hasa final velocity of 996.9 cm/s, initial velocity of 8.8 m/s, and aheight of 0.0748 km. Assume that the gravity on Ganymede is1.428 m/s2.i have no clue where to even start. Suppose you are performing the downhill run ofthe experiment you did this week, what is the energy ratio(Ef/Ei) of a system on Ganymede that hasa final velocity of 996.9 cm/s, initial velocity of 8.8 m/s, and aheight of 0.0748 km. Assume that the gravity on Ganymede is1.428 m/s2.
Explanation / Answer
Initialspeed vi = 8.8 m/s Finalspeed vf = 996.9 cm/s = 9.969 m/s initialheight h = 0.0748 km = 74.8 m finalheight H = 0 total energy E = k.e. + p.e. = (1/2)* m * v2 + m * g *h) = m* ( 0.5 * v2 + g *h) Initialenergy Ei = m* ( 0.5 * 8.82 + 9.8 *74.8) = 771.75* m Finalenergy Ef = m* (0.5 * 9.9692 + 9.8* 0) = 49.69* m requiredratio Ef /Ei = 49.69 * m /771.75 * m = 0.0644Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.