You are working as a consultant on a video game designing abomb site for a World
ID: 1669717 • Letter: Y
Question
You are working as a consultant on a video game designing abomb site for a World War I airplane. In this game, he planeyou are flying is traveling horizontally at 40.0 m/s at an altitudeof 125m when it drops a bomb. determine how far horizontally from the target you shouldrelease the bomb? You are working as a consultant on a video game designing abomb site for a World War I airplane. In this game, he planeyou are flying is traveling horizontally at 40.0 m/s at an altitudeof 125m when it drops a bomb. determine how far horizontally from the target you shouldrelease the bomb?Explanation / Answer
Altitude h = 125 m
Time taken to reach the ground t = [ 2h / g]
Where g = 9.8 m / s ^ 2
Plug the values we get t = 5.05 s
Horizontal velocity v = 40 m / s
So, required horizontal distance R = v t
= 202 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.