A rigid massless rod of length L = 2.5m pivotscounterclockwise about its center
ID: 1669197 • Letter: A
Question
A rigid massless rod of length L = 2.5m pivotscounterclockwise about its center O in the horizontal plane at aconstant angular speed of = 18.6 rad/s. A ball of mass m =9.3 is attached to both ends of the rod. At a particular instant,the rod is oriented in the i direction, andanother ball of mass m = 9.3 strikes the left end of the rod with avelocity of v = 22.3j m/s. If the ball sticks tothe rod at impact, what is the rod's angular velocity immediatelyafter collision (counterclockwise is positive and clockwise isnegative)? Specify your answer in rad/s to 2 decimal places.Explanation / Answer
initial angular momentum = final angularmomentum . m (L/2)2 + m (L/2)2 - m v (L/2) = 2m(L/2)2 f + m (L/2)2 f . Eliminate m everywhere and one factor ofL and simplify... . L / 4 + L / 4 - v /2 = Lf / 2 + L f / 4 . Multiply everything by 4... . L + L - 2 v = 2 L f + Lf . Solve for f . 2L - 2 v = 3 L f . f = (2/3) - (2/3) v / L = (2/3) * 18.6 - (2/3) * 22.3 / 2.5 = . = 6.45 rad/sec (positive, so it iscounterclockwise) . f = (2/3) - (2/3) v / L = (2/3) * 18.6 - (2/3) * 22.3 / 2.5 = . = 6.45 rad/sec (positive, so it iscounterclockwise)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.