A spring is standing upright on a table with its bottom end fastened to a table.
ID: 1669063 • Letter: A
Question
A spring is standing upright on a table with its bottom end fastened to a table. A block is dropped from a height 3.0cm above the top of the spring. The block sticks to the top end of the spring and then oscillates with an amplitude of 10cm. What is the oscillation frequency?Explanation / Answer
We know that Workdone = changein PE F.x = mgh -0 0.5kx.x = mgh 0.5kx2= mgh ==> k / m = 2gh/ x2 = 2 * 9.8 *(0.03+0.1) / 0.12 = 254.8 We know that angular frequency = k / m = 254.8 = 15.96 rad/sec Therefore oscillation frequency f = / 2 = 15.96 / 2 * 3.14 = 2.541 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.