One object is at rest, and another is moving. The two collide in aone-dimensiona
ID: 1668993 • Letter: O
Question
One object is at rest, and another is moving. The two collide in aone-dimensional, completely inelastic collision. In other words,they stick together after the collision and move off with a commonvelocity. Momentum is conserved. The speed of the object that ismoving initially is 28 m/s. The masses of the two objects are 3.2and 7.5 kg. Determine the final speed of the two-object systemafter the collision for thecase (a) when the large-mass object isthe one moving initially and thecase (b) when the small-mass object isthe one moving initially.Explanation / Answer
a) when the large-mass object is the one moving initially : MV =(M+m)v => v= MV/(M+m) =7.5*28/(7.5+3.2) = 19.626 m/s b)when the small-mass object is the one moving initially.: mV=(M+m)v' => v' =mV/(M+m) =3.2*28/(7.5+3.2) = 8.374 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.