The driver of a car is initially moving at a constant speed of77.4 km/h when a t
ID: 1668976 • Letter: T
Question
The driver of a car is initially moving at a constant speed of77.4 km/h when a traffic light turns red.If a 0.520 s reaction time is requiredbefore the brakes can be applied, what is the distance in meterstraveled by the car before it begins to slow down?The driver of a car is initially moving at a constant speed of77.4 km/h when a traffic light turns red.If a 0.520 s reaction time is requiredbefore the brakes can be applied, what is the distance in meterstraveled by the car before it begins to slow down?
Explanation / Answer
car is initially moving with a speed is v0 = 77.4 km / h = 0.278 * ( 77.4 km /h) ( 1 km / h = 0.278 m/s ) = 21.5 m/s time t = 0.520 s distance travelled d = v0 * t = 21.5 m/s * 0.520 s = 11.1 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.