Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle of charge +5.0C and mass 1.0g is shot horizontallyat a speed of 10.0m

ID: 1668684 • Letter: A

Question

A particle of charge +5.0C and mass 1.0g is shot horizontallyat a speed
of 10.0m/s equidistantly between two plates of potential 2000V and0.0V.
The plates are spaced 1.0 meter apart and are 3 meters long.Neglect
gravity
Determine the strength and direction of the electric field betweenthe
plates.
Determine the force acting on the particle after it enters thefield
Determine the acceleration of the particle in the field.
Determine whether or not the particle will strike one of theplates.
Carefully draw the path of the particle below. If the particle doesnot strike one of the
plates, show the path of the particle after it leaves theplates.

Explanation / Answer

Determine the strength and direction of the electric field betweenthe plates.           E = V / d =2000 / 1 = 2000 V / m Determine the force acting on the particle after it enters thefield          F = Eq =2000 * 5 x 10-6 = 1 x 10-2 N Determine the acceleration of the particle in the field.         F = ma ==. a = F / m =1.0 x 10-2 / 1 x 10-3 = 10m/s2 Determine whether or not the particle will strike one of theplates. Workdone = 0.5mv2        F.X =0.5mv2 ==> X = mv2 / 2F = 1 x 10-3 * 100 /2 * 1 x 10-2 = 5 m Yes it strike the plate.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote