Ok i haven\'t done physics this simple in some time and cannotremember how to do
ID: 1668573 • Letter: O
Question
Ok i haven't done physics this simple in some time and cannotremember how to do this type of problemAn initially stationary 15.0 kg crate is pulled by cable a distanceL = 5.7 m up a frictionless ramp to height of 2.5m where itstops.
a) How much work is done on the crate by gravitational force?
b) How much work is doen on the crate by tension in the cable?
Explanation / Answer
The angle made by the ramp is sin = 2.5 / 5.7 ==> = 26o a) The work is done on the crate by gravitational force W = Fg.L =-mgsin * L = - 15 * 9.8 * sin26 * 5.7 = -367.5J b) T - mgsin = 0 ==> T = mgsin Therefore work is done on the crate by tension in thecable WT = T.L =367.5J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.