7.) Two 1.50 V batteries -- with their positive terminals inthe same direction -
ID: 1668450 • Letter: 7
Question
7.) Two 1.50 V batteries -- with their positive terminals inthe same direction -- are inserted in series into the barrel of aflashlight. One battery has an internal resistance of 0.240 , the other an internal resistance of0.110 . When the switch is closed,a current of 600 mA occurs in the lamp. (a) What is the lamp's resistance?___________________
(b) What fraction of the chemical energytransformed appears as internal energy in the batteries?
___________________ % (a) What is the lamp's resistance?
___________________
(b) What fraction of the chemical energytransformed appears as internal energy in the batteries?
___________________ %
Explanation / Answer
(a) total voltage = total resistance *current . 1.50 + 1.50 = (0.240 + 0.110 + R) * 0.600 . 3.00 = (0.250 + R ) * 0.600 . R = 4.75 ohms is the resistance of the bulb . (b) the total power supplied is VI = 3.00 * 0.600 = 1.80 Watts . and transformed by the internal resistance is I2R = 0.6002 * 0.25 = 0.090 W . So the percentage is 0.090 / 1.80 = 0.05 = 5.00%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.