A charged metal sphere of radius 14 cm has a net charge of 6.00×10 -7 C . What i
ID: 1667859 • Letter: A
Question
A charged metal sphere of radius 14 cmhas a net charge of 6.00×10-7C. What isthe electric field at the sphere's surface? If V = 0 at infinity, what is the electricpotential at the sphere's surface? At what distance from the sphere's surface hasthe electric potential decreased by 500 V? A charged metal sphere of radius 14 cmhas a net charge of 6.00×10-7C. What isthe electric field at the sphere's surface? If V = 0 at infinity, what is the electricpotential at the sphere's surface? At what distance from the sphere's surface hasthe electric potential decreased by 500 V?Explanation / Answer
Given radius of the sphere r = 14 cm =14*10-2 m charge on the sphere q = 6*10-7 C electric field on the spheresurface E = k q / r2 = (9*109 * 6*10-7 C /(14*10-2 )2 = 27 .55*104 N /C electric potential at spheresurface V = k q / r = (9*109 * 6*10-7 C /(14*10-2 ) = 3.85*104 V V = 500V V = k q / r = (9*109 )* 6*10-7 C /(r r = (9*109* 6*10-7 C / 500 = 10.8 m = (9*109 * 6*10-7 C /(14*10-2 ) = 3.85*104 V V = 500V V = k q / r = (9*109 )* 6*10-7 C /(r r = (9*109* 6*10-7 C / 500 = 10.8 m = (9*109 )* 6*10-7 C /(r r = (9*109* 6*10-7 C / 500 = 10.8 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.