A parallel-plate aircapacitor of area A = 17.3 cm 2 and plate separation of d= 3
ID: 1667684 • Letter: A
Question
A parallel-plate aircapacitor of area A = 17.3 cm2 and plate separation of d= 3.80 mm is charged by a battery to a voltage of 60.0 V. What isthe charge on the capacitor?hint:
What is the capacitance of a parallel plate capacitor?
If a dielectricmaterial with = 3.90 is inserted so that it fills thevolume between the plates (with the capacitor still connected tothe battery), how much additional charge will flow from the batteryonto the positive plate? What is the capacitance of a parallel plate capacitor?
Explanation / Answer
Given area ofthe pltes A = 17.3 cm2 =17.3*10-4m2 distance between two plates d = 3.8 mm=3.8*10-3 m voltage across the capaciotr V = 60 V o = 8.85*10-12 Capacitance of the capacitor C = o A /d = ( 8.85*10-12 )(17.3*10-4 ) / 3.8*10-3 = 4.029*10-12 F = 4.029 pF capacitance of the capacitor with dielectric C1 = k( o A / d ) = kC = 3.9*4.029 nF = 15.7131 pF chargeon the capacitor Q = C1 V =15.7131*10-12 F *60 = 0.942nC plug the values and get the answersRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.