Astronauts visiting Planet X have a 2.6 m-long string whose mass is 5.1 g. They
ID: 1666506 • Letter: A
Question
Astronauts visiting Planet X have a 2.6 m-long string whose mass is 5.1 g. They tie the string to a support, stretch ithorizontally over a pulley 1.9 m away, and hang a 1.0 kg mass on the free end. Then the astronautsbegin to excite standing waves on the string. Their data show thatstanding waves exist at frequencies of 64; Hz and 80; Hz, but at no frequencies in between. What is the value of g, the acceleration due to gravity, on Planet X? The only thing I can deduce from this problem is the lineardensity, which is ?= 5.1/2.6 = 1.96 g/m or 0.0196 kg/m. How would I go about calculating the value of g with theinformation that is given to me here..?Explanation / Answer
Length L = 2.6 m
Mass M = 5.1 g = 5.1*10^-3 kg
Linear density m = M/L
= 1.961 * 10 ^ -3 kg / m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.