For Part 1the energy to calculate is the Ki- netic Energy.(Units for answers: Jo
ID: 1666464 • Letter: F
Question
For Part 1the energy to calculate is the Ki-
netic Energy.(Units for answers: Joules;
m/s)
An electrongun fires electrons at the screen
of atelevision tube. The electrons start from
rest and areaccelerated through a potential
difference of23500 V.
The chargeand mass on an electron are
1.6×1019 C and9.11×1031 kg,respectively.
A.)What is the energy of the electrons when
theyhit the screen?
Answer in units of J.
B.) What is the speed of impact ofelectrons with
thescreen of the picture tube?
Answer in units ofm/s.
Explanation / Answer
(a) Potential energy = eV = 1.6 x 10-19C * 23500V = 37600 x 10-19 eV = 60160 x10-38J (b) v = 2eV/m Substitute values. e = charge of electron m = mass of electron V = potential differenceRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.