This question comes from Principles of Physics Volume 1: A particle is traveling
ID: 1666329 • Letter: T
Question
This question comes from Principles of Physics Volume 1:A particle is traveling in astraight line at a constant speed of 25 m/s. Suddenly, aconstant force of 15.0 N acts on it, bringing it to a stop in adistance of 62.5 m. (a) Determine the time it takes for theparticle to come to a stop. (b) What is its mass?
I used the equation Xf = Xi + Vit+ 1/2at2 for part a.
For part b I use the equation F = ma, but I got a mass of 0 becauseI assume that a = 0 since we have a constant speed. Did I dothis correctly?
Explanation / Answer
Initial speed u = 25 m / s
Final speed v = 0
Force F = 15 N
Distance S = 62.5 m
From the relation v ^ 2- u ^ 2 = 2aS
Accleration a = [ v ^ 2- u ^ 2 ] / 2S
=- 5 m / s ^ 2
So, mass m = F / a
= 3 kg
(b). time taken to stop t = [ v – u ] / a
= 5 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.