A certain airplane, driving with constant horizontal speed,releases a package at
ID: 1666167 • Letter: A
Question
A certain airplane, driving with constant horizontal speed,releases a package at an altitude of 900 m. Thepackage hits the ground 4 s after release, = 30.a) What is the sped of the plane? b) How far does the package travel horizontally during itsflight? c) What are the horizontal and vertical components of itsvelocity just before striking the ground?
a) What is the sped of the plane? b) How far does the package travel horizontally during itsflight? c) What are the horizontal and vertical components of itsvelocity just before striking the ground?
Explanation / Answer
The horizontal range it traveled can be written as x = htan = 900 * tan 30 = 519.61 m (a) We know that x = vo cos *t ==> vo = x / t * cos =519.61 / 4 * cos30 = 150 m/s (b) x = 519.61 m (c) horizontal velocity Vx =vo cos(0) = 150 m/s Vertical velocity Vy =vo sin(0) - gt = 0 - 9.8 * 4 = - 39.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.