Two capacitors, C 1 = 20 µF and C 2 =5.0 µF, are connected inparallel and charge
ID: 1666094 • Letter: T
Question
Two capacitors, C1 = 20 µF and C2 =5.0 µF, are connected inparallel and charged with a 130 Vpower supply. (a) Calculate the total energy stored in twocapacitors.1 J
(b) What potential difference would be required across the same twocapacitors connected in series in order that the combination storethe same energy as in (a)?
2 V (a) Calculate the total energy stored in twocapacitors.
1 J
(b) What potential difference would be required across the same twocapacitors connected in series in order that the combination storethe same energy as in (a)?
2 V
Explanation / Answer
a) Ceq = C1+C2 = 20F + 5.0F =25.0F Energy E = (1/2)Ceq V2 =(1/2)*25.0F*(130V)2 = 0.211J b) in series, Ceq = C1*C2/(C1+C2) = 20*5.0/(20+5.0) =4.0F let E = 0.211J = (1/2)Ceq V2 =>V = (2*0.211J/4.0F) = 324.81VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.