A uniform electric field has magnitude E and isdirected in the negative x -direc
ID: 1665814 • Letter: A
Question
A uniform electric field has magnitude E and isdirected in the negative x-direction. The potentialdifference between point a (at x =0.58 m) and point b(at x = 0.92 m)is 280 V. (b) Calculate the value of E.2 V/m
(c) A negative point charge q = -0.160 µC is moved from b toa. Calculate the work done on the point charge by theelectric field.
3 J
A uniform electric field has magnitude E and isdirected in the negative x-direction. The potentialdifference between point a (at x =0.58 m) and point b(at x = 0.92 m)is 280 V. (b) Calculate the value of E.
2 V/m
(c) A negative point charge q = -0.160 µC is moved from b toa. Calculate the work done on the point charge by theelectric field.
3 J
Explanation / Answer
Displacement S = 0.92 m-0.58 m = 0.34 m
Voltage V = 280 V
Electric field E = V / S
= 823.52 V / m
Charge q = -0.16*10^-6C
Work done W = Vq
= 131.76 * 10 ^ -6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.