Each square centimeter of the surface of an infinite planesheet of paper has 310
ID: 1665593 • Letter: E
Question
Each square centimeter of the surface of an infinite planesheet of paper has 3100000 excess electrons. Find the magnitude ofthe electric field at a point which is 9.3 cm from the surface ofthe sheet. Assume that the sheet is large enough to be treated asan infinite plane.What is the direction of the electric field at that point?
parallel tothe sheet and points down
normal to thesheet and points outward of the sheet
parallel tothe sheet and points up
normal to thesheet and points toward the sheet
Each square centimeter of the surface of an infinite planesheet of paper has 3100000 excess electrons. Find the magnitude ofthe electric field at a point which is 9.3 cm from the surface ofthe sheet. Assume that the sheet is large enough to be treated asan infinite plane.
What is the direction of the electric field at that point?
parallel tothe sheet and points down
normal to thesheet and points outward of the sheet
parallel tothe sheet and points up
normal to thesheet and points toward the sheet
Explanation / Answer
excess electrons N = 3100000 Charge Q = Ne = 3100000* 1.6 * 10 ^ -19 C surface charge density = Q / A where A= area = 1 cm ^ 2= 10 ^ -4 m^ 2 So, = 4.96 * 10 ^ -9 C/ m^2 electric field E = / ( 2 ) where = permitivity of free space = 8.85 * 10 ^-12 C ^2/ N m^ 2 plug the values we get E = 280.225 N m^2 / C (b). normal to the sheet and points toward the sheetRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.