5,3 Li -> 4,2 He + 1,1 H In thisreaction, momentum and total energy are conserve
ID: 1664980 • Letter: 5
Question
5,3 Li -> 4,2 He + 1,1 H
In thisreaction, momentum and total energy are conserved. After thedecay, the proton moves with a nonrelativistic speed of 1.95x107M/S.
(a) Determine the kinetic energy of the proton.
(b) Determine the speed of the helium nucleus.
(c) Determine the kinetic energy of the helium nucleus.
(d) Determine the mass that is transformed into kinetic energy inthis decay.
(e) Determine the restmass of the lithium nucleus.
Explanation / Answer
a) the kinetic energy K=mv^2/2 ------- this part i only use asimple equation about the kinetic energy so K=3,18e-13(J) b) the total momentum is zero (the lithium is intialy at rest)-------so when proton and helium appear, the total momentum of themis zero as well, it mean that they move in opposite direction. let v1 is the speed of the helium nucleus. v1=v0*1,6726e-27/6,6483e-27=4,9e6(m/s) ------ this actually theequation m1v1+m2v2=0 and i change to m1V1=m2V2 with V1 and V2 isthe magnitude of v1 and v2 c)K=mv^2/2 --------same as part a so K1=8e-14(J) d)the total kinetic energy is ----------- because the lithiumis at rest so it have no kinetic energy. the energy that is used totransform to kinetic energy is the energy of mass, soK=mc^2 K=K1+K0=3,98e-13 K=mc^2 so m=4,42e-30(kg) e)so the rest mass M=m1+m2+m-------the lithium mass is equalto proton mass plus helium mass plus the amount of mass that isused to convert to energy. M=8,3253e-27(Kg) hope this help
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.