A solid metal sphere with radius 0.590 m carries a net charge of 0.300 nC. (a) F
ID: 1664594 • Letter: A
Question
A solid metal sphere with radius 0.590 m carries a net charge of 0.300 nC. (a) Find the magnitude of the electric field ata point 0.100 m outside the surface of the sphere.1 N/C
(b) Find the magnitude of the electric field at a point inside thesphere, 0.100 m below the surface.
2 N/C
A solid metal sphere with radius 0.590 m carries a net charge of 0.300 nC. (a) Find the magnitude of the electric field ata point 0.100 m outside the surface of the sphere.
1 N/C
(b) Find the magnitude of the electric field at a point inside thesphere, 0.100 m below the surface.
2 N/C
(a) Find the magnitude of the electric field ata point 0.100 m outside the surface of the sphere.
1 N/C
(b) Find the magnitude of the electric field at a point inside thesphere, 0.100 m below the surface.
2 N/C
Explanation / Answer
radius R = 0.59 m Charge q = 0.3 * 10 ^ -9 C (a). the magnitude of the electric field at a point 0.100 moutside the surface of the sphere E = Kq / ( R + 0.1 )^2 where K = cluomb's constant = 8.99 *10 ^ 9 N m^ 2 / C ^2 plug the values weget E = 5.6647 N / C(b) the magnitude of the electric field at a point inside thesphere, 0.100 m below the surface = 0 Since electric field inside a metal sphere = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.