An electron microscope uses electrons that are accelerated tospeeds of 30000m/s.
ID: 1664485 • Letter: A
Question
An electron microscope uses electrons that are accelerated tospeeds of 30000m/s.The electrone than sent perpendicularly throughanother electric field produced between two plastec 1.00cm apartwith potential difference of 12,000volts.determine: i)The strength(electric field intensity of the electric fieldbetween the plastes and the magnetic field strenth. ii)required to keep the electrons moving in a straight linethrough the electric field i)The strength(electric field intensity of the electric fieldbetween the plastes and the magnetic field strenth. ii)required to keep the electrons moving in a straight linethrough the electric fieldExplanation / Answer
Speed v = 30000 m / s otential difference V = 12000 V distance S = 1 cm =0.01 m electric field E = V / S = 12 * 10 ^ 5 V / m Magnetic field B = E / v = 40 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.