Human tissue contains about 3·10 27 electronsper kg of material. Suppose two hum
ID: 1663296 • Letter: H
Question
Human tissue contains about 3·1027 electronsper kg of material. Suppose two humans are located 600 km apart andeach has a mass of 75 kg. We now transfer 0.0003 % of the electronsfrom the male human to the female. What will be the magnitude ofthe resulting force in N?Hint:
What will the net charge on each person be as a result of thetransfer of electrons? Use these net charges to calculate theCoulomb force.
Thanks a lot!!
Hint:
What will the net charge on each person be as a result of thetransfer of electrons? Use these net charges to calculate theCoulomb force.
Thanks a lot!!
Explanation / Answer
No.of electrons per kg N = 3 * 10 ^ 27 No.of elcetrons in human N ' = 75 N = 225 * 10 ^ 27 distance r= 600 km = 600000 m Transfer of electrons N " = 0.0003 % of N ' = ( 0.0003 / 100 ) N ' = 3 * 10^ 21 electrons charge q = N " * e =3 * 10 ^ 21 * 1.6 * 10 ^ -19 C = 480 C the magnitude of the resulting force F = Kq^ 2 / r ^2 = ( 8.99* 10 ^ 9 ) ( 480 ) ^ 2 / (600000) ^ 2 =5.7536 * 10^ 3 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.