These have been the answers previously given by Cramsterexperts but this is the
ID: 1662602 • Letter: T
Question
These have been the answers previously given by Cramsterexperts but this is the wrong answer. I have tried over and over with other equations but they havebeen wrong. Please help with this one. let the init speed of the block be v0 , for energyconservation, we have: (1/2)mv02 =(1/2)k(x)2 here m=0.150kg, x=4.50cm=0.0450m, k= 54.0 N/m =>v0 =[(k/m)]x=[(54.0N/m/0.150kg)]*0.0450m =0.85m/s let the init speed of the block be v0 , for energyconservation, we have: (1/2)mv02 =(1/2)k(x)2 here m=0.150kg, x=4.50cm=0.0450m, k= 54.0 N/m =>v0 =[(k/m)]x=[(54.0N/m/0.150kg)]*0.0450m =0.85m/s let the init speed of the block be v0 , for energyconservation, we have: (1/2)mv02 =(1/2)k(x)2 here m=0.150kg, x=4.50cm=0.0450m, k= 54.0 N/m =>v0 =[(k/m)]x=[(54.0N/m/0.150kg)]*0.0450m =0.85m/s here m=0.150kg, x=4.50cm=0.0450m, k= 54.0 N/m =>v0 =[(k/m)]x=[(54.0N/m/0.150kg)]*0.0450m =0.85m/sMass (m) = 0.150 kg ; Final velocity (v2) = 0 ( as it is comingto rest )
. From the conservation of Energy :
.
Energy of Block = Energy in spring
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
Mass (m) = 0.150 kg ; Final velocity (v2) = 0 ( as it is comingto rest )
. From the conservation of Energy :
.
Energy of Block = Energy in spring
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
Mass (m) = 0.150 kg ; Final velocity (v2) = 0 ( as it is comingto rest )
. From the conservation of Energy :
.
Energy of Block = Energy in spring
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
. From the conservation of Energy :
.
Energy of Block = Energy in spring
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
.
Energy of Block = Energy in spring
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
Energy of Block = Energy in spring
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
.
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
1/2) m(vo )2 + 0 = (1/2) k x2
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
m (vo )2 = k x2
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
(vo )2 = ( k x2 ) /m
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
vo= sqrt [( k x2) / m]= sqrt [( 54.0 * (4.50 * 10-2) /.150] = 0.854 m /s
Explanation / Answer
here m=0.150kg, x=4.50cm=0.0450m, k= 54.0 N/m =>v0 = [k(x)2/m +2g(x)] = [(54.0N/m/0.150kg)]*0.0450m = 1.27 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.