Sapling Learning Map A pair of closely spaced parallel conducting plates, charge
ID: 1661228 • Letter: S
Question
Sapling Learning Map A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.837 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.97% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00 x 10° m/s.) At which plate should the electrons be released? O Either O Cannot be determined What must the strength of the electric field be? Number N/C 1.18x 10 Incorrect.Explanation / Answer
The PE of the charge on plate B will equal the KE of the moving charges
PE = qV = q Ed
KE = 0.5 mv2
q Ed = 0.5 mv2
E = 0.5 mv2/qd
The speed is 0.0197 X 3 X 108 = 5.91 x 106 m/s
E = (0.5)(9.11 X 10-31)(5.91 x 106)2/(1.6 X 10-19)(8.37 X 10-4)
E = 11.88 X 104 N/C
Please rate my answer, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.