The ink drops have a mass m = 1.00×1011 kg each and leave the nozzle and travel
ID: 1660994 • Letter: T
Question
The ink drops have a mass m = 1.00×1011 kg each and leave the nozzle and travel horizontally toward the paper at velocity v = 20.0 m/s . The drops pass through a charging unit that gives each drop a positive charge q by causing it to lose some electrons. The drops then pass between parallel deflecting plates of length D0 = 1.90 cm , where there is a uniform vertical electric field with magnitude E = 7.65×104 N/C .
If a drop is to be deflected a distance d = 0.310 mm by the time it reaches the end of the deflection plate, what magnitude of charge q must be given to the drop? Assume that the density of the ink drop is 1000 kg/m3 , and ignore the effects of gravity.
Express your answer numerically in coulombs.
Explanation / Answer
given
mass m = 1.00 X 1011 kg
velocity v = 20.0 m/s
parallel deflecting plates of length Do = 1.90 cm = 0.019 m
electric field with magnitude E = 7.65 X 104 N/C
deflected a distance d = 0.310 mm = 0.31 X 10-3 m
density of the ink drop is 1000 kg/m3
using equation
E = V / d
and
t = Do / vx
and we have F = ma
E q = m a
a = E q / m
in y - direction
vy = 0 + a t
vy = a t
vy = ( Eq / m ) ( Do / vx )
sameway the displacement is d = 1 / a t2
d = q E Do2 / 2 m vx2
q = 2 m d vx2 / E Do2
q = 2 X 1.00 X 1011 X 0.31 X 10-3 X 202 / 7.65 X 104 X 0.0192
q = 8.9801 X 10-14 C
the magnitude of charge q must be given to the drop is q = 8.9801 X 10-14 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.